Two spheres, A and B, each have an outer radius of 2.0 cm and each carry a charg
ID: 1418784 • Letter: T
Question
Two spheres, A and B, each have an outer radius of 2.0 cm and each carry a charge of+12 nC. Sphere A is a thin conducting shell with its +12 nC charge uniformly distributed over its surface. What is the value of the electric field just outside the sphere's surface? Sphere B is a thick shell of insulating material with an inner radius of 1.0 cm, and with the +12 nC charge uniformly distributed throughout the volume of the insulating shell. What is the value of the electric field: at the inside surface of the insulating shell (at radius 1.0 cm) at the outside surface of the insulating shell (at radius 2.0 cm) at a radius of 1.5 cm.Explanation / Answer
part a) Electric field just outside the sphere surface =q/(4oR²)
where R is the radius of the sphere and q is the charge
R=2 cm=0.02 m, , q= 12 nC=12 * 10-9 C
E=9* 109 *12 * 10-9/0.022
E=2.7 * 105N/C
Part b)
i) at the inside with r=1 cm=0.01 m
E=q/(4or²)
E=9* 109 *12 * 10-9/0.012
E= 10.8 * 10 5N/C
ii) at the ouside at R= 2 cm
E=R/3
=q/(4/3 * r3)
=12 * 10-9 /4.1 * 10-6
=2.92 * 10-3
E=R/3
E=0.02 *2.92 * 10-3/ 3* 8.85 * 10-12
E=2.1 * 106 N/C
iii) at a radius of r1=1.5
E=r1/3
E=0.015 *2.92 * 10-3/ 3* 8.85 * 10-12
E=1.6 * 106 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.