A 11.3-kg mass, fastened to the end of an aluminum wire with an unstretched leng
ID: 1418796 • Letter: A
Question
A 11.3-kg mass, fastened to the end of an aluminum wire with an unstretched length of 0.71 m , is whirled in a vertical circle with a constant angular speed of123 rev/min . The cross-sectional area of the wire is0.014 cm2 .
Part A.
Calculate the elongation of the wire when the mass is at the lowest point of the path.
Express your answer with the appropriate units.
Part B:
Calculate the elongation of the wire when the mass is at the highest point of its path.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Youngs modlulus Y of a material is given Y = FL/ADL
A = area
DL = change of length
L = original length
F = force
so here we apply F at lowest point
Fd = mg + m r w^2
1 RPM = 2pi/60 rev/s
Fd = (11.3 * 9.81) + (11.3 * 0.71 *(123* 2*3.14/60) * (123 *2*3.14/60))
Fd = 1440.58 N
Y of Al = 6.9 *10^10
dL = elongation = FL/AY
dL = (1440.58 * 0.71)/(0.014 e -4 * 6.9e10)
dL = 1.05 cm is the elongation
---------------------------------------
F at highest point = mr w^2 - mg
F h = -(11.3 * 9.81) + (11.3 * 0.71 *(123* 2*3.14/60) * (123 *2*3.14/60))
Fh = 1218.878 N
dL = (1218.178 * 0.71)/(0.014 e -4 * 6.9 e 10)
dL = 0.089 cm is the elongtion
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.