Summarize the problem indicating the question to be answered, list the equations
ID: 1419217 • Letter: S
Question
Summarize the problem indicating the question to be answered, list the equations used, show all math, and indicate your answer. A stunt man must drive a car off of the 3^rd floor of a parking garage and land on a hot dog stand on the street below. The car is initially parked, and the car will drive in a straight horizontal line with constant acceleration a distance of 14.0 m to the edge of the parking garage. After the car leaves the garage it becomes a projectile that must travel a horizontal distance of 12.0 m while it falls a vertical distance of 20.0 m. Assuming air resistance is negligible, what must be the acceleration of the car while it is driving on the parking garage?Explanation / Answer
as vertical speed when the car drops from the parking garage is 0,if time taken to travel 20 m distance vertically is t seconds,
then using the formula:
initial speed*time+0.5*acceleration*time^2=distance covered
==>0*t+0.5*9.8*t^2=20
==>t=sqrt(20/4.9)=2.0203 seconds
during this time, horizontal distance travelled=12 m
then horizontal speed required=12/2.0203=5.9397 m/s
this speed is achieved with a constant acceleration, let say, a m/s^2 after travelling 14 m
initial speed for the 14 m travel =0 m/s
final speed=5.9397 m/s
then final speed^2-initial speed^2=2*acceleration*distance
==>5.9397^2-0^2=2*a*14
==>a=5.9397^2/28=1.26 m/s^2
hence acceleration of the car while driving on the parking garage is 1.26 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.