The T1= 25.5N You hang a light in front of your house using an elaborate system
ID: 1419432 • Letter: T
Question
The T1= 25.5N
You hang a light in front of your house using an elaborate system to keep the 2.5-kg light in static equilibrium (Figure 1) What are the magnitudes of the forces that the ropes must exert on the knot connecting the three ropes if theta_2 = 37degree and theta_3 = 0degree? Determine the force that rope 2 must exert on the knot. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the force that rope 3 must exert on the knot. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
b.
If we equate the component of T2
T2 xsin 37=T1
so,
T2=25.5/sin 37
= 42.37 N
c.)
T3= T2 x cos 37
=33.84 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.