A 1000 kg sports car accelerates from zero to 25 m/s in 7.5 s. What is the avera
ID: 1419531 • Letter: A
Question
A 1000 kg sports car accelerates from zero to 25 m/s in 7.5 s. What is the average by the automobile engine? 52.4 kW 30.3 kW 41.7 kW 64.8 kW 20.8 kW As a car goes up a hill, there is a force of friction between the road and the road. The maximum force of friction is equal to: The weight of the car. the normal force of the road times the coefficient of kinetic friction. zero. the normal force of the road times the coefficient of static friction. the weight of the car times the coefficient of kinetic friction. A speed boat required 80 kW to move at a constant speed of 15 m/s. What is the the water at this speed? 2667 N 9800 N 7711 N 6500 N 5333 N A spring of spring constant of 10000 N/m and compressed by .3 m accelerates a 5 kg incline from a height of 4 m. What is the speed of the mass at the bottom of the incline 8.85 m/s 12 m/s 3 m/s 24 m/s 16 m/sExplanation / Answer
10.
Total work done, W = F*d
Average power = W/t
Accleration a = (v-v0)/t = 25/7.5 = 3.333 m/s^2
Force F = m*a = 1000*3.333 = 3333 N
displacment,
d = v0*t + 1/2*a*t^2
= 0 + 0.5*3.333*7.5^2
= 93.74 m
Work, W = F*d =3333*93.74 =312.438 kJ
Power p = W/t = 41.658 kW - Ans(C) 41.7 kW
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.