A cyclotron (figure) designed to accelerate protons has an outer radius of 0.318
ID: 1419668 • Letter: A
Question
A cyclotron (figure) designed to accelerate protons has an outer radius of 0.318 m. The protons are emitted nearly at rest from a source at the center and are accelerated through 662 V each time they cross the gap between the dees. The dees are between the poles of an electromagnet where the field is 0.736 T.
(a) Find the cyclotron frequency for the protons in this cyclotron.
rad/s
(b) Find the speed at which protons exit the cyclotron.
m/s
(c) Find their maximum kinetic energy.
eV
(d) How many revolutions does a proton make in the cyclotron?
revolutions
(e) For what time interval does the proton accelerate?
s
Explanation / Answer
Fc=mv^2/r=Fb=Bqv
v=(qrB/m)
Their velocity can also be related to their period T = 1/ f by
v = dr/dt = 2r/T = 2r f
2r f = qrB/m
f = qB/2m =(1.6*10-19 C)(0.736T)/(2*1.67*10-27 kg)
=35.25MHZ
b)
Ve=(qRB)/m=(1.6*10-19 C)(0.318m)(0.736T)/1.67*10-27 kg
=22.42*106 m/s
c)
K = 1/2 mv2 = (qrB)^2/(2m) =(1.6*10-19 C * 0.318m * 0.736T)^2/(2*1.67*10-27 kg)
=4.19*10-13 J
d)
The kinetic energy K is built up from 2N passes through V (twice per revolution). N = K/2qV
N=(4.19*10-13 J)/(2*1.6*10-19 C*662V)
=1978
e)
t = TN = N/ f = 1978/(35.25*106)=56.11*10-6 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.