The radius of the aorta is about 1.3 cm , and the blood passing through it has a
ID: 1419742 • Letter: T
Question
The radius of the aorta is about 1.3 cm , and the blood passing through it has a speed of about 45 cm/s .
Part A
Calculate the average speed of blood flow in the major arteries of the body, which have a total cross-sectional area of about 2.1 cm2 .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
The radius of the aorta is about 1.3 cm , and the blood passing through it has a speed of about 45 cm/s .
Part A
Calculate the average speed of blood flow in the major arteries of the body, which have a total cross-sectional area of about 2.1 cm2 .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
here,
radius of the arota , ra = 1.3 cm
speed of blood , va = 45 cm/s
cross sectional area , area = 2.1 cm^2
let the average speed of blood be v
using equation of continuity
area * v = va * pi * ra^2
2.1 * v = 45 * pi * 1.3^2
v = 113.71 cm/s
v = 1.14 m/s
the average speed of blood in the major arteries is 1.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.