When kicking a football, the kicker rotates his leg about the hip joint Randomiz
ID: 1419750 • Letter: W
Question
When kicking a football, the kicker rotates his leg about the hip joint Randomized Variables v = 35.5 m/s v_2 = 19 m/s d= 1.2 m If the velocity of the tip of the kicker's shoe is 35.5 m/s and the hip joint is 1.2 m from the tip of the shoe, what is the shoe tip's angular velocity in rad's? The shoe is in contact with the initially nearly stationary 0.500 kg football for 20.0 ms. What average force is exerted on the football in Newtons to give it a velocity of 19 m/s? Find the maximum range of the football in m, neglecting air resistance. R_max =Explanation / Answer
here,
a)
speed of the shoe , v = 35.5 m/s
d = 1.2 m
the angular velocity , w = v/r
w = 35.5 /1.2 = 29.58 rad/s
the angular speed is 29.58 m/s
b)
m = 0.5 kg
t = 0.02 s
final speed , v = 19 m/s
let the accelration be a
v = u + a * t
19 = 0 + a * 0.02
a = 950 m/s^2
the average force , F = m * a
F = 475 N
c)
the maximum range ,R = v^2 * sin(2* theta) /g
for maximum range ,theta = 45 degree
R = 19^2 /9.8
R = 36.84 m
the maximum range is 36.84 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.