A space vehicle is traveling at 4980 km/h relative to Earth when the exhausted r
ID: 1419953 • Letter: A
Question
A space vehicle is traveling at 4980 km/h relative to Earth when the exhausted rocket motor is disengaged and sent backward. The relative speed between the motor and the command module is then 84 km/h. The mass of the motor is four times the mass of the module. What is the speed of the command module relative to Earth just after the separation? A space vehicle is traveling at 4980 km/h relative to Earth when the exhausted rocket motor is disengaged and sent backward. The relative speed between the motor and the command module is then 84 km/h. The mass of the motor is four times the mass of the module. What is the speed of the command module relative to Earth just after the separation?Explanation / Answer
given
initial velocity u = 4980 km / h
the velocity of the motor is Vb - Va = 84 km / h
then Va = Vb - 84
say the mass of command module is = m and
mass of the motor is = 4 m
then the mass of the vehicle before disengaged is = m + 4 m = 5 m
using the law of conservation of momentum is
( 5 m ) X u = 4 m X Va + m X Vb
5 X m X u = 4 m X ( Vb - 84 )+ m X Vb
5 X u = 4 ( Vb - 84 )+ Vb
5 X 4980 = 4 ( Vb - 84 )+ Vb
24900 = 4 Vb - 336 + Vb
5 Vb = 24900 - 336
Vb = 24564 / 5
Vb = 4912.8 km/h
the speed of the command module relative to Earth
just after the separation Vb = 4912.8 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.