Thanks A block of mass 2.50 kg is pushed a distance 2.20 m along a frictionless
ID: 1419982 • Letter: T
Question
Thanks A block of mass 2.50 kg is pushed a distance 2.20 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude 16.0 N at an angle 25.0degree below the horizontal.: Determine the work done by each of (a) the applied force, (b) the normal force exerted by the table, (c) the weight, (d) the net force on the block.: Suppose the block instead had a force applied to it of the form: F = F_maxcos(cx)i, where F_max is a constant and c is a constant with a value equal to pi. (e) What units must the constant c have? (f) Calculate the work done i: the box was displaced from x_i = 0m to X_f = 1m. (g) sketch a graph of F vs x for and geometrically explain the answer to (f).Explanation / Answer
a )
the applied force
Wapplied = 16 X 2.2 X cos25
= 35.2 X 0.9063
= 31.90 J
b )
the normal force
Wnormal = n X dr X cos90
= n X dr X 0
= 0 J
c )
the weight is
Ww = F X dr X cos90
= F X dr X 0
= 0 J
d )
the net work done is
Wnet = Wapplied + Ww
= 31. 9 + 0
= 31. 9 J
e )
Newtons
f )
F = 31.9 X cos 25
F = 28.911 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.