Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following values if needed: 1 foot = 0.30 meter 1 hp = 746 watt (W) 1 ca

ID: 1420103 • Letter: U

Question

Use the following values if needed: 1 foot = 0.30 meter 1 hp = 746 watt (W) 1 cal = 4.2 joule g = 9.80 m/s^2 G = 6.67 Times 10^-11 Nm^2/kg^2 Some moments of inertia (about centers): disk (1/2)MR^2 sphere (2/5)MR^2 Standard atmosphere = 1.013 Times 10^5 N/m^2 Density of water =1000 kg/m^3 Absolute zero = -273 degree C Density of air = 1.29 kg/m^3 (standard temperature, pressure) A 21-cm-long sealed cylindrical tube is floating upright in a lab water tank which incorporates an artificial oil slick. The tube's end area is 4, 0 cm^2; it has 6.0 cm of its length below water level and another 5.0 cm in the oil (whose density is 800 kg/m^3). The rest of its length is in air What is the weight of the tube?

Explanation / Answer

weight = W
buoyant force, B = 0.0004*0.05*800*9.8 + 0.0004*0.06*1000*9.8 = 0.392 N = W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote