The predominant frequency of a certain fire engine\'s siren is 1620 Hz when at r
ID: 1420150 • Letter: T
Question
The predominant frequency of a certain fire engine's siren is 1620 Hz when at rest.
What frequency do you detect if you move with a speed of 38.8 m/s toward the fire engine?
What frequency do you detect if you move with a speed of 38.8 m/s away from it?
2(A factory whistle emits sound of frequency 590 Hz)
When the wind velocity is 10.9 m/s from the north, what frequency will observers hear who are located, at rest, due north of the whistle? Assume T=20C.
What frequency will observers hear who are located, at rest, due south of the whistle?
What frequency will observers hear who are located, at rest, due east of the whistle?
What frequency will observers hear who are located, at rest, due west of the whistle?
What frequency is heard by a cyclist heading north, toward the whistle at 16.0 m/s ?
What frequency is heard by a cyclist heading west, toward the whistle at 16.0 m/s ?
Explanation / Answer
by doopler effect n'=n(v-v0)/(v-vs)
where v=speed of sound
v0=observer speed
vs = velocity of source
a)in this condition observer is moving towards the fire engine hence we should take v0 as negative
then n'=1620(343-(-38.8))/(343+0)
=1803.25 HZ
B)here absorver is moving away from the observer hence we should take it as v0 as positive
then n'=1620(343-38.8)/(343)
then n'=1436.74 HZ
as per guide lines i did the first one
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.