Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere
ID: 1420890 • Letter: S
Question
Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere is attached to the first one by a second string. Both strings are of negligible mass. Here m1 = m2 = m = 3.28 kg.
(a) The elevator starts from rest and accelerates downward with a= 1.35 m/s2. What are the tensions in the two strings?
T1 =
T2 =
(b) If the elevator moves upward instead with the same acceleration what will be the tension in the two strings?
T1 =
T2 =
(c) The maximum tension the two strings can withstand is 93.9 N. What maximum upward acceleration can the elevator have without having one of the strings break?
m/s2
T1 =
NT2 =
NExplanation / Answer
The total force on the top sphere, taking up as positive, is
F = (T1 - T2 - mg)
so Newton's second la applied to that sphere is
T1 - T2 - mg = m a
For the second (lowest) sphere we have
T2 - m g = m a
T2 = mg + ma
T1 = 2mg + 2ma
we have m = 3.28 kg and a = - 1.35 m/s^2
A)
T1 = 2*(3.28*(9.81 - 1.35)) = 55.49 N
T2 = 27.75 N
B)
now a = +1.35 m/s^2 this gives
T1 = 2*(3.28*(9.81 + 1.35)) = 73.2 N
T2 = 36.6 N
C)
T1 = 2(mg + ma)
The maximum tension the strings can withstand is 93.9 N.
2(mg + ma) < 93.9 N
a < 93.9 / (2*m) - g
a < 93.9 /(2*3.28) - 9.81
a < 4.5 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.