The charging circuit for the flash system of a camera uses a 110 F capacitor tha
ID: 1420978 • Letter: T
Question
The charging circuit for the flash system of a camera uses a 110 F capacitor that is charged from a 260 V power supply.
Part A
What is the most resistance that can be in series with the capacitor if the capacitor is to charge to at least 88 % of its final voltage in no more than 8.0 s ?
The charging circuit for the flash system of a camera uses a 110 F capacitor that is charged from a 260 V power supply.
Part A
What is the most resistance that can be in series with the capacitor if the capacitor is to charge to at least 88 % of its final voltage in no more than 8.0 s ?
Explanation / Answer
voltage on a cap, charging
v = v[1–e^(–t/)]
v is the voltage after time t
R is resistance in ohms,
C is capacitance in farads
t is time in seconds
RC = = time constant
(0.88)•V = V•[1 e^(-t )]
0.88 = [1 e^(-8.0 )]
= (8.0) (2,12) = 4.726
= RC = R • (110 µF) = 4.726
Rax = 40000 = 40 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.