The figure shows an uneven arrangement of electrons (e) and protons (p) on a cir
ID: 1421148 • Letter: T
Question
The figure shows an uneven arrangement of electrons (e) and protons (p) on a circular arc of radius r =1.99 cm, with angles teta_1 7degree, teta_2 = 50degree,teta_3=30degree, teta_4 = 20degree. What are the magnitude and direction (relative to the positive direction of the x axis) of the net electric field produced at the center of the arc? In the figure below, eight charged particles form a square array; charge q = -e and distance d = 4.0 cm. What are the magnitude and direction of the net electric field at the center?Explanation / Answer
Horizontal component of electric field
= 8.98 *109 * 1.6 *10-19/0.01992 - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*cos7/0.01992 - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*cos57/0.01992 - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*cos50/0.01992 + 8.98 *109 * 1.6 *10-19*cos20/0.01992
= 3.628 * 10-6 - 3.601 * 10-6 - 1.976 * 10-6 - 2.332 *10-6 + 3.409 * 10-6
= - 0.872 * 10-6 N/C
Vertical component of electric field
= - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*sin7/0.01992 - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*sin57/0.01992 + 8.98 *109 *1.6*10-19*sin50/0.01992 - 8.98 *109 * 1.6 *10-19*sin20/0.01992
= - 0.442 * 10-6 - 3.0428 * 10-6 + 2.779 *10-6 - 1.2409* 10-6
= - 1.9467 * 10-6 N/C
=> Magnitude of Electric field = 2.133 * 10-6 N/C
=> Direction = 180 + tan-1(1.9467/0.872)
= 245.87 degrees relative to + ve X axis (anticlockwise)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.