A 170-g hockey puck is given a push from the top of an icy ramp, so that its vel
ID: 1421254 • Letter: A
Question
A 170-g hockey puck is given a push from the top of an icy ramp, so that its velocity at point A is 2.50 m/s down the ramp. After passing point B at the bottom of the ramp, it encounters a spring of spring constant k = 110 N/m that is compressed a distance xc until the puck comes momentarily to rest at point C. You may neglect friction. A y = 65 cm x=0 xC=C angle of ramp =35° point b at bottom of ramp or y=0 (a) What is the puck’s speed at point B? Remember to set up conservation of energy as a comparison between two locations, and solve SYMBOLICALLY before you plug in any numbers! (b) What is the maximum compression xc of the spring? Remember to set up conservation of energy as a comparison between two locations, and solve SYMBOLICALLY before you plug in any numbers!
Explanation / Answer
a)
h = height of point A = 0.65 Sin35 = 0.373 m
Va = speed at A = 2.50 m/s
m = mass of hockey = 0.170 kg
Vb = speed at point B at bottom
Using conservation of energy
Potential energy + KE at Top = KE at bottom
mgh + (0.5) m Va2 = (0.5) m Vb2
(9.8) (0.373) + (0.5) (2.50)2 = (0.5) Vb2
Vb = 3.6825 m/s
b)
Using conservation of energy
Kinetic energy at B = spring potential energy
(0.5) m Vb2 = (0.5) k x2
(0.17) (3.6825)2 = (110) x2
x = 0.145 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.