There is a uniform magnetic field of magnitude 2.3 T in the +z direction. Find t
ID: 1421508 • Letter: T
Question
There is a uniform magnetic field of magnitude 2.3 T in the +z direction. Find the force on a particle of charge 2.2 nC if its velocity is each of the following.
(a) 1.0 km/s in the y-z plane in a direction that makes an angle of 40° with the z axis (measured from the +z axis to the +y axis).
Magnitude: __________N
Direction: -x, x, -y, or y
(b) 1.0 km/s in the x-y plane in a direction that makes an angle of 40° with the x axis (measured from the +x axis to the +y axis).
Magnitude: __________N
Direction: 130 degrees relative to the +x axis in the xy-plane, 310 degrees relative to the +x axis in the xy-plane, parallel to the +x axis in the xy-plane, or parallel to the +y axis in the xy-plane
Please Show All Steps! Thanks!
Explanation / Answer
F = Q(VxB) = QVB sin(theta)
1.) F = -2.2*10^-9 (1*10^3 *2.3 sin(40) = -3.69*10^-6 N
2.)F = -2.2*10^-9 (1*10^3 *2.3 sin(90) = -5.06*10^-6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.