A delivery company has just unloaded a 500 N crate full of home exercise equipme
ID: 1421550 • Letter: A
Question
A delivery company has just unloaded a 500 N crate full of home exercise equipment in your level driveway. Suppose you try to move the crate by pulling upward on the rope at an angle of 30 above the horizontal. How hard do you have to pull to keep the crate moving with constant velocity? Is this easier or harder than pulling horizontally? For this crate the coefficient of kinetic friction, k, is 0.40.
If the coefficient of static friction s is 0.46, how hard do you have to pull on the crate initially to get it moving if you pull upward on the rope at an angle of 25 above the horizontal?
Express your answer in newtons to three significant figures.
Explanation / Answer
crate is moving with constant velocity that means acceleration is zero.
using newton's 2nd law. Fnet = ma = 0
In vertical direction,
N + Fsin30 - mg = 0
N = 500 - 0.5F .......(i)
so friction will be f = uN = 0.40 ( 500 - 0.5F)
in horizontal,
Fcos30 - f= 0
Fcos30 - 0.40 ( 500 - 0.5F) = 0
F = 187.61 N ......Ans
when pulled horizontally :
in vertical: N = mg = 500 N
friction force, f = uN = 0.40 x 500 = 200 N
in horizontal, F - f = 0
F = 200 N. .........Ans
So it is harder .
........................
now u = 0.46 and @ = 25 deg
putting values in first part.
Fcos25 - f= 0
Fcos25 - 0.46( 500 - Fsin25) = 0
F = 208.96 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.