The figure below shows a current loop ABCDEFA carrying a current i = 5.00 A. The
ID: 1421615 • Letter: T
Question
The figure below shows a current loop ABCDEFA carrying a current i = 5.00 A. The sides of the loop are parallel to the coordinate axes shown, with AB = 20.0 cm, BC = 65.0 cm, and FA = 10.0 cm. In unit-vector notation, what is the magnetic dipole moment of this loop? (Hint: Imagine equal and opposite currents i in the line segment AD; then treat the two rectangular loops ABCDA and ADEFA.) Note: be sure to enter the components of your magnetic dipole moment in the order i hat-component first (if any), then j-component (if any), and then k-component (if any).
Explanation / Answer
Given that
The loop carrying a currrent ( i ) = 5.00 A.
The sides of the loop are parallel to the coordinate axes shown, with AB = 20.0 cm, BC = 65.0 cm, and FA = 10.0 cm.
Now let us consider
a =BC =65cm =0.65m
b =AB =20cm =0.20m
c =FA =10cm =0.10m
Now the magnetic dipole moment is given by
u =u1+u2
=-iabk+iacj
=ia(cj-bk)
=(5.00A)(0.65m)[(0.10m)j -(0.20)k]
=[0.325j-0.65k]A.m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.