Census estimates). Assuming the following (loosely based upon 2007 Energy Usage
ID: 1422088 • Letter: C
Question
Census estimates). Assuming the following (loosely based upon 2007 Energy Usage Report):
• 95% of households have at least 1 television set,
• 60% of households have 2 television sets,
• 25% of households have 3 television sets.
Each television is on for 4 hours per day. While on, each television uses 100 W of power. Cost of energy is 10.61 cents per kW-hour (SaskPower’s energy charge, Use it as a typical energy charge for all of Canada). Based on the above assumptions, calculate
a) how much money is being spent each day powering the televisions in Canada?
b) what is the total current drawn from the power grid if all the television sets are turned on at the same time (voltage V=115 V)
the ansswer for (a) is below
3 set households:
25% of 15,000,000=750,0002 set households:
60% of 15,000,000 = 9,000,0001 set households:
95% -(25% + 65%) = 10%. Therefore 10% of 15,000,000 = 1,500,000
Total number of TVs = 3*(3,750,000)+ 2*(9,000,000)+ 1*(1,500,000)= 30,750,000
30,750,000 * (4 hours) * (100 W) * (1kW/1000W) * ($0.1061 /kW-hour) = $1,305,030
Explanation / Answer
Answer for part (a) is correct.
b.) Voltage V = 115 V;
Power used by each television set P = 100 W
Power P = V I , where V is the voltage and I is the current
I = P / V
Total number of households = 30,750,000
so the total current drawn from the power grid I = ( 30,750,000 x 100 ) / 115 = 26,739,130 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.