Two negative charges, Q = -50 C are placed on the x-axis at x = +0.35 m and x =
ID: 1422286 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -50 C are placed on the x-axis at x = +0.35 m and x = -0.35 m.
Part A -How much energy does it take to assemble these two charges?
Part B You place an unknown charge on the y-axis at y = 0.7 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
Part C If you place a -2 C charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
Part D If you place a -2 C charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Explanation / Answer
let q1 = q2 = -50 micro C
distance between the two charges, d = 0.7 m
A) Energy required to assemble the charges = Potentail energy of the two charges
= k*q1*q2/d
= 9*10^9*(-50*10^-6)*(-50*10^-6)/0.7
= 32.14 J
B) let Q is the unknown charge
Vnet = 0
V1 + V2 + V = 0
V = -(V1+V2)
k*Q/y = -k*(q1+q2)/x
Q/y = -(q1+q2)/x
Q/0.7 = -(-50-50)*10^-6/0.35
Q = 200*10^-6 C
C) x-component of force will be zero.
Fx = 0
d) The net force due to q1 and q2 will be zero. only Q exerted force new charge.
Fy = k*Q*q/y^2
= 9*10^9*200*10^-6*2*10^-6/0.7^2
= 7.35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.