A 10-kg box, initially at rest, moves along a frictionless horizontal surface. A
ID: 1423027 • Letter: A
Question
A 10-kg box, initially at rest, moves along a frictionless horizontal surface. A horizontal force to the right is applied to the box. The magnitude of the force changes as a function of time as shown. A student calculates that the impulse applied by the force during the first 2 seconds is 4 N-s and that the impulse applied during the following 3 seconds is 6 N-s. What, if anything, is wrong with these calculations? If something is wrong, identify it and explain how to correct it. If these calculations are correct, explain why.Explanation / Answer
The impulse acting on the object is equal to area under the curve force versus time.The area of each box 1N.s.There are two complete boxes between the curve t=0s and t=2s.Thus impulse acting on the body during 2s is 2 N.s.
There are four complete boxes between the curve t=0s and t=3 s.Thus impulse acting on the body during 3 s is 4 N.s.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.