A deuteron is accelerated from rest through a 10-kV potential difference and the
ID: 1423832 • Letter: A
Question
A deuteron is accelerated from rest through a 10-kV potential difference and then moves perpendicularly to a uniform magnetic field with B = 1.6 T. What is the radius of the resulting circular path? (deuteron: m = 3.3 times 10^-27 kg, q = 1.6 times 10^-19 C). Give your answer in milimeters) Two long straight parallel wires separated by a distance of 20 cm carry currents of 30 A and 40 A in opposite directions. What is the magnitude of the resulting magnetic field at a point that is 15 cm from the wire carrying the 30-A current and 25 cm from the other wire? (Give your answer in micro Tesla: 1 mu T = 10^-6TExplanation / Answer
1A)
KE= W
½*mv^2 = qV
½*(3.3*10^-27)*v^2 = (1.6*10^-19)*10*10^3 => v= 9.85*10^5 m/s
EB = EC
qvB = mv^2/r
qB= mv/r
r= mv/qB
r= (3.3*10^-27*9.85*10^5)/( 1.6*10^-19*1.6) = 0.013m
1B)
Bnet = B1+B2 = (0/2)*(I1/r1 + I2/r2) = [(4*10^-7)/(2)]*[(30)/(0.15) - (40)/(0.25)] = 8.0*10^-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.