At a certain location, Earth has a magnetic field of 0.60 10 4 T, pointing 75° b
ID: 1423851 • Letter: A
Question
At a certain location, Earth has a magnetic field of 0.60 104 T, pointing 75° below the horizontal in a north-south plane. A 12.4 m long straight wire carries a 16 A current.
(a) If the current is directed horizontally toward the east, what are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire?
direction
(b) What are the magnitude and direction of the force if the current is directed vertically upward?
magnitude Ndirection
(b) What are the magnitude and direction of the force if the current is directed vertically upward?
magnitude N directionExplanation / Answer
a) Current I is out of page.
Force = F = ILB = 16*12.4*0.6*10^-4 = 0.011904 N = 11.9 mN (15 degree above horizontal to North)
b) Force = F = ILB*sin(165) = 16*12.4*0.6*10^-4*sin165 = 3.08 mN (into page towards WEST)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.