Assuming the cost of energy from the electric company is $0.120/kWh, compute the
ID: 1424007 • Letter: A
Question
Assuming the cost of energy from the electric company is $0.120/kWh, compute the cost per day of operating a lamp that draws a current of 1.30 A from a 110-V line.
Part 1 of 4 - Conceptualize
We estimate the cost for operating such a lamp to be less than a dollar per day.
Part 2 of 4 - Categorize
We buy energy from the electric company. We need to find the energy use for one day from the power, current, and potential difference.
Part 3 of 4 - Analyze
The power of the lamp is given by
Part 4 of 4 - Analyze
For the energy used in a 24-hour day, we have
Therefore, for one day,
P = I(V) = A V = W = kW.Explanation / Answer
Power of the bulb P= V*I= 110*1.3=143W=0.143kW
Energy used per day by the lamp= P*t=0.143*24=3.432kWh
Cost = E*rate
3.432*0.120=$0.41184 per day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.