What current is needed to transmit 125 MW of power over a transmission line held
ID: 1424144 • Letter: W
Question
What current is needed to transmit 125 MW of power over a transmission line held at a voltage of 25.0 kV?
Find the power loss that would occur in the transmission line if a 1.45-? line is used to transmit the above power.
What current is needed to transmit 125 MW of power over a transmission line held at a voltage of 25.0 kV? Number Find the power loss that would occur in the transmission line if a 1.45-Q line is used to transmit the above power Number What percent loss does this represent? NumberExplanation / Answer
a) current needed = P/V
= 125000000 / 25000
= 5000 A
b) power loss = 5000 * 5000 * 1.45
= 36250000 W
c) percentage loss = (36250000 / 125000000) * 100
= 29 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.