A uniform electric field E = - 1000 N/C i is shown in the figure below. The valu
ID: 1424185 • Letter: A
Question
A uniform electric field E = - 1000 N/C i is shown in the figure below. The value for L = 1.0 cm. What is the difference in electric potential, Delta V = V_B - V_A between points A and B? What is the difference in electric potential, Delta V = V_C - V_B, between points C and B? What is the difference in electric potential, Delta V = V_C - V_A, between points C and A? While we only explored differences in voltage above, also contemplate: What voltage value(s) could you assign to point A? Does convention help narrow it down?Explanation / Answer
Here ,
Electric field ,E = -1000 N/C
L = 1 cm = 0.01 m
a)
VB - VA = E * 3L * cos(90)
VB - VA = 0 V
b) for Vc - VB
Vc - VB = -1000 * (-4 L)
Vc - VB = 1000 * 0.04 V
Vc - VB = 40 V
c)
as VB = VA
VC - VA = VC - VB
VC - VA = 40 V
-----------------------------
we can assign any value of potential to point A
no covention does not help to norrow it down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.