Centripetal Force A puck of mass m = 1.52 kg slides in a circle of radius r = 16
ID: 1424193 • Letter: C
Question
Centripetal Force
A puck of mass m = 1.52 kg slides in a circle of radius r = 16.4 cm on a frictionless table while attached to a hanging cylinder of mass M = 2.83 kg by means of a cord that extends through a hole in the table (as shown in the figure). What is the required force of tension on M to keep it from falling? How do the tensions acting on M and m compare? Incorrect The tension on M is greater than the tension on m. Correct: They are equal. Incorrect The tension on M is less than the tension on m. What is speed of the puck that keeps the cylinder at rest?Explanation / Answer
Here ,
for the required force of tension to keep M from falling
T = M * g
T = 2.83 * 9.8 N
T = 27.7 N
the tension in wire must be 27.7 N
-------------------------------------
as the string is same
tension acting on M and m is same
they are equal
----------------------------
let the speed of puck is v
Using second law of motion
T = m * v^2/r
27.7 = 1.52 * v^2/0.164
solving for v
v = 1.73 m/s
the speed of puck will be 1.73 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.