Two railroad freight cars with masses 130 Mg and 140 Mg approach with equal spee
ID: 1424384 • Letter: T
Question
Two railroad freight cars with masses 130 Mg and 140 Mg approach with equal speeds of 0.300 m/s. They collide, the lighter car rebounding opposite its original direction at 0.240 m/s. Find the velocity of the heavier car after the collision. Assume the original direction of the lighter car is positive. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What fraction of the original kinetic I energy was lost in this inelastic collision? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
you need to set up a sign convention. "Assume the direction of the lighter car is +"
v1i = +0.300 m/s
v2i = -0.300 m/s
v1f = -0.240 m/s
v2f = +0.20m/s (according to your answer in 1st part)
m1 = 130Mg
m2 = 140Mg
KEi = 1/2*m1*v1i^2 + 1/2*m2*v2i^2
KEf = 1/2*m1*v1f^2 + 1/2*m2*v2f^2
Fraction = (KEi - KEf)/KEi
fraction = 1 - KEf/KEi
fraction = 1 - (m1*v1f^2 + m2*v2f^2) / (m1*v1i^2 + m2*v2i^2)
fraction = 1 - (130*(0.240)^2 + 140*(0.20)^2)) / (130*(0.300)^2 + 140*(0.300)^2) = 0.4613
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.