There are two parallel plates, 10 cm apart. They are perpendicular to the x-axis
ID: 1424453 • Letter: T
Question
There are two parallel plates, 10 cm apart. They are perpendicular to the x-axis, one at x=0, and the other is at x=0.1. The voltage difference is constant at 10^5 V, with the plate at x=0.1 having the higher voltage. The electric field between the two plates can be assumed to be constant.
A. What is the electric field between the two plates(magnitude and direction)?
B. An electron is held at the x=0 plate. At t=0 it is let go. What is the acceleration?
C. How long does it take the electron to cross the distance between the two plates?
Explanation / Answer
a)E = V/d
= 106 N/C
B) ELECTRON WILL MOVE FROM LOWER VOLTAGE TO HIGHER
So acc = qE/m
= 1.6 *1019 * 106 / 9.1 * 10-31
= 1.76 * 1055 m/s2
c) 0.1 = ut+ 1/2at2
t= 1.05 * 10-28 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.