A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 1424579 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 11° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.4 m/s. The force of the rope does 630 J of work on the skier as the skier moves a distance of 5.2 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 3.0 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 5.2 m up the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 1.4 m/s and (c) 3.0 m/s?
Explanation / Answer
A) The expression for work is
W = F .d
as the distance and force are parallel to the plane the = 0
W = F d
we must know the strength, for this we use the data given
F = W /d F = 630/ 5.2
F = 121.15 N
The work changes if changes the force, from the second law of Newton
F – Wx = m a a =0 F = Wx
as the force is constant regardless of the speed, we see that it has not changed so the work is equal
W = 630 J
We calculate the power
P = W /t = F v
b ) v = 1.4 m/s
P = 121.15 1.4
P1= 169.61 W
c) v = 3 m/s
P2 = 121.15 3.0
P2 = 363.45 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.