A toy cannon uses a spring to project a 5.31-g soft rubber ball. The spring is o
ID: 1424724 • Letter: A
Question
A toy cannon uses a spring to project a 5.31-g soft rubber ball. The spring is originally compressed by 5.06 cm and has a force constant of 7.98 N/m. When the cannon is fired, the ball moves 16.0 cm through the horizontal barrel of the cannon, and the barrel exerts a constant friction force of 0.031 7 N on the ball.
(a) With what speed does the projectile leave the barrel of the cannon?
m/s
(b) At what point does the ball have maximum speed?
cm (from its original position)
(c) What is this maximum speed?
m/s
Explanation / Answer
a)
v = speed of projectile
f = frictional force = 0.0317 N
x = compression of spring = 0.0506 m
d = length of barrel = 0.16 m
k = spring constant = 7.98 N/m
using conservation of energy
Spring potential energy = work done by frictional force in barrel + kinetic energy
(0.5) k x2 = f d + (0.5) m v2
(0.5) (7.98) (0.0506)2 = (0.0317) (0.16) + (0.5) (0.00531) v2
v = 1.39 m/s
b)
ball has the maximum speed when the spring leaves contact with the projectile
so at x = 5.06 cm
c)
using conservation of energy
Spring potential energy = maximum kinetic energy
(0.5) k x2 = (0.5) m vmax2
(0.5) (7.98) (0.0506)2 = (0.5) (0.00531) vmax2
vmax = 1.96 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.