At a given instant, a particle with a mass of 4.00×10 3 kg and a charge of 3.70×
ID: 1424780 • Letter: A
Question
At a given instant, a particle with a mass of 4.00×103 kg and a charge of 3.70×108 C has a velocity with a magnitude of 2.50×105 m/s in the+y direction. It is moving in a uniform magnetic field that has magnitude 0.800 T and is in the -xdirection.
Part A
What is the direction of the magnetic force on the particle ?
Part B
What is the magnitude of the magnetic force on the particle ?
Part C
What is the direction of the resulting acceleration of the particle?
Part D
What is the magnitude of the resulting acceleration of the particle?
Explanation / Answer
A) F = Q(V*B)
by using right hand screw rule force is acting in the positive z rirection
b) F = 3.7*10^-8*2.5*10^5*0.8 = 7.4*10^-3 N
c) acceleration is acting in the same direction z diection
c) a = F/m = 7.4*10^-3/4*10^-3 = 1.85 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.