A mass (m1=4kg) slides on a rough horizontal surface with a kinetic coefficient
ID: 1424835 • Letter: A
Question
A mass (m1=4kg) slides on a rough horizontal surface with a kinetic coefficient of friction=0.7. A second mass (m2=3kg) is attached to m1 by a light string draped over a light, frictionless pulley. A force (F) is applied to m1 causing the system to move with a constant speed to the left. a) What is the tension in the string? b) What is the magnitude of F? c) if F is removed, what coefficient of static friction would be required between the horizontal surface and m1 to keep the system from moving?
Explanation / Answer
a) T+µkm1g=F
T=m2g=3g
b) F=3g-0.7(4g)
F=0.2g
c)µsm1g=T=3g
µs=3/m1=3/4=0.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.