A 2.00 kg block is release from point A as shown in the figure below. The curved
ID: 1424984 • Letter: A
Question
A 2.00 kg block is release from point A as shown in the figure below. The curved portion on the track is frictionless. The horizontal track, including the portion under string, has a kinetics coefficient of friction muk=0.10. a) What is the block's velocity at point B? b) What is block's velocity at point C where the spring's length is equal to its natural length? c) How much does the block compress the spring (k=30.0 N/m) before coming momentarily to rest? d) Where does the block ultimately come to rest?Explanation / Answer
a) net Energy at A=net energy at B
(KE+PE)A=(KE+PE)B
0+1.5(mg)=0.5mv2+0
v=5.422m/s
b)retardation = µg
v2=u2+2as
v2=5.4222-2(0.1*9.8)10
v=3.13m/s
c)Energy conserve
0.5m(3.13)2=0.5*30*x2
x=0.808m
d)then spring again releases,block gains its velocity=3.13m/s then again friction surface
v2=u2+2as
v2=3.132-2(0.1*9.8)x
x=5m
i.e. 5m from right of B and also we can say 5 m from left of C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.