For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submiss
ID: 1425032 • Letter: F
Question
For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part only changes if you submit or change the answer. Assignment Scoring Your last submission is used for your score. An ideal gas is taken through a quasi-static process described by P = aV^2, with a = 6.70 atm/m^6, as shown in the figure. The gas is expanded to twice its original volume of 1.00 m^3. How much work is done on the expanding gas in this process? MJ An ideal gas is enclosed in a cylinder with a movable piston on top of it. The piston has a mass of 7 950 g and an area of 4.60 cm^2 and is free to slide up and down, keeping the pressure of the gas constant. How much work is done on the gas as the temperature of 0.180 mol of the gas is raised from 25.0degreeC to 250degreeC? JExplanation / Answer
work done by the gas is
W = integral (- p dV)
= - integral ( alpha)V^2 dV
=- (1/3) alpha ( Vf^3-Vi^3)
Vf= 2Vi = 2( 1.0 m^3) = 2 m^3
W = -1/3 ( 6.7 atm/m^6( 1.013 * 10^5 pa/atm)( 2 ^3- 1^3)
=-1.58 MJ or -1.58 * 10^6 J
from the chegg rule I worked first probelm, please second post next time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.