Car batteries are often rated in amp-hours. This rating indicates the quantity o
ID: 1425519 • Letter: C
Question
Car batteries are often rated in amp-hours. This rating indicates the quantity of charge that can pass through the battery before the battery's chemical energy must be restored by the car's generator or some other source. The amp-hour unit is convenient for simple calculations. For example, a 60-amp-hour battery can supply a current of 1.0 A for 60 h (or 60 A for 1.0 h) before going dead. Find the energy stored in the following.
(a) a 58 A-h, 11 V car battery
(b) a 1.3 A-h, 1.4 V flashlight battery
Explanation / Answer
According to the question we need to find the energy stored.
Part a) we know that
delta(U) = e * I * delta(t) = 11 V * 58 * 3600 = 2.2968 * 10 ^ 6 Joule ==============ANSWER)
Part b) delta(U) = e * I * delta(t) = 1.4 V * 1.3 * 3600 = 6552 Joule ==============ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.