A hydrogen molecule (diameter 1.59 × 10 -8 cm), traveling at the rms speed, esca
ID: 1425520 • Letter: A
Question
A hydrogen molecule (diameter 1.59 × 10-8 cm), traveling at the rms speed, escapes from a 4280 K furnace into a chamber containing cold argon atoms (diameter 3.59 × 10-8 cm) at a density of 4.61 × 1019 atoms/cm3(a) What is the speed of the hydrogen molecule? (b) If it collides with an argon atom, what is the closest their centers can be, considering each as spherical? (c) What is the initial number of collisions per second experienced by the hydrogen molecule? (Hint: Assume that the argon atoms are stationary.)
Explanation / Answer
part a )
Vrms = sqrt(3RT/M)
M = 2.02 x 10^-3 kg/mol
Vrms = 7.27 x 10^3 m/s
part b )
d = r1 + r2 = 0.795 x 10^-8 + 1.795 x 10^-8
d = 2.59 x 10^-8 cm
part c )
number of collision per second = pi*d^2*v*N/V
4.61 x 10^19 atoms/cm^3 = 4.61 x 10^25 atoms/m^3
= 7.059 x 10^10 collisions/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.