The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 1425522 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I1 = 1.06 A out of the page and the current in the outer conductor is I2 = 3.16 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following.
(a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a.
(b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.
Explanation / Answer
a) Using Ampere's Law,
magnetic flux through closed loop = B.L = u0 Iin
B ( 2 pi d ) = u0 I1
B = (4pi x 10^-7 x 1.06 ) / (2 pi 0.001 )
B = 2.12 x 10^-4 T = 212 uT
direction -> upwards
b)
B ( 2pi (d+d+d) ) = u0 (I2 - I1)
B = (4pi x 10^-7 x (3.16-1.06)) / (2 pi 0.003 )
B = 1.4 x 10^-4 T = 140 uT
direction - ? downwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.