A child starts from rest and slides without friction from a height of h the air
ID: 1425597 • Letter: A
Question
A child starts from rest and slides without friction from a height of h the air over the pool 9.2 m along a slide next to a pool (see figure). She is launched from a height of 1.7 m (ignore the h/5 in the figure) at an angle of 270 into What is her maximum height above the water after leaving the slide? Hint: it is possible to do this without doing projectile motion, even desirable as we are trying to learn conservation of energy; this problem does require you to use conservation of energy more than once.Explanation / Answer
Speed at point of launch will be
mgh = mgh +1/2 mv^2
v = sqrt ( 2 * 9.8 * (9.2 -1.7))
V = 12.12 ms-1
The maximum height is given by
S = sqrt ((Vsin (theta))^2/2*g)
S = 1.24m
Hence the maximum height = 1.2+ 1.7 m = 2.9 m
(Please post the next questions as seperate questions)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.