A girl pulls a box of mass m = 2 kg across a floor with a constant horizontal fo
ID: 1426278 • Letter: A
Question
A girl pulls a box of mass m = 2 kg across a floor with a constant horizontal force F = 23 N. Initially the block is at rest. For the first d1 = 5 m, there is no friction between the box and the floor. For the next d2 = 3 m the coefficient of friction between the box and the floor is µ = 0.2.
1) What is the work done on the box by the girl in moving the box over the distance d1 + d2?
Wg =
2) What is work done on the box by friction in moving the box over the distance d1 + d2?
Wfloor =
3) What is the final speed of the box (after being pushed to d1 + d2)?
vf =
d2Explanation / Answer
Normal force =N=mg= 2*9.8
Friction uN = 0.2*2*9.8 =3.92N
Work done W=F*d
During d1
W1= 23*5= 115J
Fnet during d2= 23-3.92=19.08
W2=19.08*3=57.24J
1) Wg= W1 + W2= 115+57.24=172.24J
2) Wf =f*d2=3.92*3=11.76J
3) Using work energy theorem
W=KE
172.24=0.5*2*vf2
vf= 13.124m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.