A transformer consists of 250 primary windings and 806 secondary windings. Part
ID: 1427074 • Letter: A
Question
A transformer consists of 250 primary windings and 806 secondary windings.
Part A
If the potential difference across the primary coil is 22.5 V , what is the voltage across the secondary coil?
Express your answer in volts to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the potential difference across the primary coil is 22.5 V , what is the current in the secondary coil if it is connected across a 105 resistor?
Express your answer in amperes to three significant figures.
A transformer consists of 250 primary windings and 806 secondary windings.
Part A
If the potential difference across the primary coil is 22.5 V , what is the voltage across the secondary coil?
Express your answer in volts to three significant figures.
V2 = VSubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the potential difference across the primary coil is 22.5 V , what is the current in the secondary coil if it is connected across a 105 resistor?
Express your answer in amperes to three significant figures.
I = AExplanation / Answer
given data
V1 =22.5 v
N1= 250
N2 =806
a)
V2/V1 = N2/N1
so
V2 = V1 (N2/N1) = 22.5(806/250) = 72.54 Volts
b)
R1 = R2 (N1/N2)^2 = 105 (250/806)^2 = 10.101 ohms.
you can
we know that
I = v/r
=10.10/105= 0.0961 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.