A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capac
ID: 1427371 • Letter: A
Question
A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capacitor is made from a strip of aluminum foil separated by two strips of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 6.00 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.025 mm thick and has a dielectric constant of 3.7. What length should the strips be if a capacitance of 8.50 10-8 F is desired before the capacitor is rolled up? (Use the parallel-plate formula. Adding a second strip of paper and rolling up the capacitor doubles its capacitance by allowing both surfaces of each strip of foil to store charge.)
1 m
Explanation / Answer
C =8.5x10^-8 F, w = 6cm , d = 0.025 mm, k = 3.7
eo = 8.85*10^-12 F/m
C = Akeo/d
A = Cd/ keo = (8.5*10^-8*0.025*10^-3)/(3.7*8.85*10^-12)
A = 0.065 m^2
l*w = A
l*0.06 = 0.065
l = 1.08 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.