A fast pitch softball player does a \"windmill\" pitch, moving her hand through
ID: 1427669 • Letter: A
Question
A fast pitch softball player does a "windmill" pitch, moving her hand through a vertical circular arc to pitch a ball at 75 mph. The 0.19 kg ball is 54 cmfrom the pivot point at her shoulder.
Part A
Just before the ball leaves her hand, what is its centripetal acceleration?
Express your answer using two significant figures.
Part B
At the lowest point of the circle the ball has reached its maximum speed. What is the magnitude of the force her hand exerts on the ball at this point?
Express your answer using two significant figures.
Part C
At the lowest point of the circle the ball has reached its maximum speed. What is the direction of the force her hand exerts on the ball at this point?
(up, down, left, right)
Explanation / Answer
A)
centripetal acceleration a = v^2/r
v = 75 mph = 33.528 m/s
r = 0.54 m
centripetal acceleration = 33.528^2/0.54 = 2081.72 m/s^2
B)
force = F = m*a = 0.19*2081.72 = 395.53 N <<<<_------answer
(C)
force towars trhe pivot up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.