Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a person is going to be exposed to a steady tone of frequency 60 Hz all

ID: 1427715 • Letter: S

Question

Suppose a person is going to be exposed to a steady tone of frequency 60 Hz all night (perhaps arising from electrical hum. ) If this person wants their perceived room loudness level to be a very quiet 10 phon (in order to sleep easily), what is the maximum sound intensity level (in dB) that we should have in the room? Use the Equal Loudness Contours plot to help you answer this question. Once again, you can round to the nearest 5 dB. Do not enter units. If you think the best answer is 13 dB, enter 15.

Explanation / Answer

THe formula used for this equation is

L = 10log( I / Io)

L =10

Io = 10-12 W / m2

10 = 10 log ( I / 10-12)

1= log I + 12 log 10

1 = log I + 12

logI = 1-12

log I = -11

I = 10-11 W / m2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote