Your cell phone typically consumes about 330 mW of power when you text a friend.
ID: 1428161 • Letter: Y
Question
Your cell phone typically consumes about 330 mW of power when you text a friend. If the phone is operated using a lithium-ion battery with a voltage of 3.5 V, what is the current flowing through the cell-phone circuitry under these circumstances in A?
Compare your result with the data given in the table below.
Choose one answer below:
*The current in the cell phone is less than an 1800-watt hair dryer but greater than a color television.
*The current in the cell phone is less than a spark plug but greater than a calculator.
*The current in the cell phone is less than a color television but greater than a 60-watt lightbulb.
*The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
*The current in the cell phone is less than a clock radio but greater than a spark plug.
Explanation / Answer
Given,
Power = 330 mW = 330 x 10-3 W ; Voltage = V = 3.5 V
We need to find the current I.
We know that electrical power is related to voltage and current as:
P = VI => I = P/V
I = 330 x 10-3 W / 3.5 = 94.3 x 10-3 A
Hence, I = 94.3 x 10-3 A = 0.0943 A (0.09 aprox)
On comparing we find that,
The current in the cell phone is less than a 60-watt lightbulb but greater than a clock radio.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.