Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question An insulated wire with mass m = 6.00 10-5 kg is bent into the shape of

ID: 1428251 • Letter: Q

Question

Question

An insulated wire with mass m = 6.00 10-5 kg is bent into the shape of an inverted U such that the horizontal part has a length l = 10.0 cm. The bent ends of the wire are partially immersed in two pools of mercury, with 2.5 cm of each end below the mercury's surface. The entire structure is in a region containing a uniform 0.00700-T magnetic field directed into the page (see figure below). An electrical connection from the mercury pools is made through the ends of the wires. The mercury pools are connected to a 1.50-V battery and a switch S. When switch S is closed, the wire jumps 30.0 cm into the air, measured from its initial position.

(a) Determine the speed v of the wire as it leaves the mercury. answer in  m/s

(b) Assuming that the current I through the wire was constant from the time the switch was closed until the wire left the mercury, determine I. answer in  A

(c) Ignoring the resistance of the mercury and the circuit wires, determine the resistance of the moving wire. answer in

Comment

Expert Answer

Was this answer helpful?

0

0

1,685 answers


mass of the wire, m=6*10^-5 kg

length of the wire , l=10cm


magnetic field B=0.007 T


battery potential, V=1.5v


displacement of the wire, s=30cm


a)


use,


v^2=2*g*s


v^2=2*9.8*(30*10^-2)


====> speed v=2.42 m/sec incorrect


speed of the wire s it leaves the mercury, v=2.42 m/sec

b)


let,


current in the wire is i,


magnetic force(Fm) = gravitational forcr(Fg)


i*l*B=m*g


i*10*10^-2*0.007=6*10^-5*9.8


====> i=0.84 A


current in the wire is, i=0.84 A inccorect

c)


resistance R=V/i


R=1.5/(0.84)


R=1.78 ohms

resistance of the wire, R=1.78 ohms incorrect

Explanation / Answer

a) Here, velocity after upwards force was removed = sqrt(2 * 9.8 * 0.275)

                                                                                     = 2.321 m/sec

       => the speed v of the wire as it leaves the mercury =   2.321 m/sec

b)    Here, net acceleration of wire in mercury = (2.321 * 2.321) / (2 * 0.025)

                                                                           =    107.74 m/sec2

      => acceleration provided by magnetic force =   107.74 + 9.8

                                                                             = 117.54 m/sec2

         => magnetic force = 117.54 * 6.00 *10-5

                                       = 7.0524 * 10-3 N

     =>    F = I * L * B

     =>   7.0524 * 10-3 = I *   0.007 * 0.1

      => I =   10.075 A       ------------------> current I through the wire

c)   resistance of the moving wire =   1.50 / 10.075

                                                       = 0.1488 ohm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote