Consider a microscopic spring-mass system whose spring stiffness is 16 N/m, and
ID: 1428324 • Letter: C
Question
Consider a microscopic spring-mass system whose spring stiffness is 16 N/m, and the mass is 7.5 Times 10^26 kg. What is the smallest amount of vibrational energy that can be added to this system? smallest energy increment = What is the difference in mass (if any) of the microscopic oscillator between being in the ground state and being in the first excited state? |Delta m | = kg In a collection of these microscopic oscillators, the temperature is high enough that the ground state and the first three excited states are occupied. What are possible energies of photons emitted by these oscillators? Energy of highest-energy photon: Energy of next highest-energy photon: Energy of lowest-energy photon: JExplanation / Answer
E= sqrt(K/M)
H = 6.6x10-34
= 6.6x-34 / (2) = 1.05x-34
K = 16 N/m (spring stiffness)
M = 7.5x-26 kg (Mass)
E = 1.05x10-34 sqrt(12/7.5x10-26) = 1.33x10-21 J
B)
E (lowest-energy photon) =(Highest-energy photon) - (next highest-energy photon)
The lowest-energy photon = 1.33 x 10-21 J
E = mc2
E/c2 = m
c = 3x108
1.33 x10-21/(3x108)2 = 1.478 x 10-38kg
c)
Energy of highest-energy photon: 1.33 x10-21 x 3 = 3.99x10-21 J
Energy of next highest-energy photon: 1.33 x10-21 x2 = 2.66x10-21 J
Energy of lowest-energy photon: (as stated previously) 1.33 x 10-21 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.