An air-track glider (m =0.4 kg) is pushed against a Hooke\'s-Law spring (k = 150
ID: 1428480 • Letter: A
Question
An air-track glider (m =0.4 kg) is pushed against a Hooke's-Law spring (k = 150 N/'m), compressing the spring by 10cm. The glider is then released and the glider costs upward dong the slanted track. How far along the tack doc. the glider travel before starting back down? The potential energy of a 4-kg particle is given by U(x, y, z) = -(5 N/m)x2 - (4 N/m^2)y^3. What arc the x^-, y^-, and z-components of the force acting on this particle? If the particle is released from rest at the point (x_0, y_0, z_0) = (0, +2 m,0), what is its speed after traveling a distance of 5 m?Explanation / Answer
The spring is compressed storing potential energy when it is release this energy changes into kinetic energy of the mass and eventually as the gravitational potential energy of the mass
Hence,
1/2 kx^2 = mgh
1/2 * 150 * .01 = 0.4 *9.8 * h
h = 19 cm
Hence d = h cosec (30)
d = 38 cm
(Please post independent questions seperately)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.