The sinusoidal voltage output from the AC generator oscillates between 500 V and
ID: 1428741 • Letter: T
Question
The sinusoidal voltage output from the AC generator oscillates between 500 V and -500 V. The circuit for an ideal transformer is constructed with a generator, transformer and a 30 ? resistor . The generator makes 4 loops with the transformer and the resistor makes 8 loops with the transformer (the figure does not show these loops accurately). What is the maximum voltage across the resistor R ?
V=
What is the average power dissipated in R?
P =
R=30 generator Ideal Transformer Rgs 500 v generator voltage time -500 vExplanation / Answer
Ns/Np = Vs/Vp
Vs = (Ns/Np)Vp
Vs = 1000 V (peak across R)
Pavg = Irms^2*R
Irms = Io/sqrt(2) = 1000/30*sqrt(2)
Pavg = [1000/30/sqr(2)]^2*30 W
Pavg = 16666.67 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.